Magyar Kultúra Napja

Esemény időpontja: 
2013. Jan. 22

Ismét nagy létszámmal vehettek részt klienseink a Művészetek Palotájába, a Magyar Kúltúra Napja alkalmából ezen a csodálatos koncerten:

 

A MAGYAR KULTÚRA NAPJA - MR SZIMFONIKUSOK

2013. január 22. 19:30 - 21:30 
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Bartók: Táncszvit, BB 86
Borbély Mihály: Kettősverseny tárogatóra és cimbalomra - ősbemutató

Kodály: Fölszállott a páva - változatok egy magyar népdalra
Liszt: II. magyar rapszódia (Müller-Berghaus hangszerelése)

Közreműködik: Borbély Mihály - tárogató, Lukács Miklós - cimbalom 
Vezényel: Vajda Gergely
 

A magyar kultúra napját mi sem köszönthetné méltóbban, mint az erre a koncertre összeválogatott magyar vonatkozású művek sora. Bartók Béla Táncszvitje Pest, Buda és Óbuda egyesítésének félévszázados jubileuma alkalmából készült. Arabos, magyaros dallamait, román népdalok hangulatát idéző tételeit mind Bartók alkotta, bár zenei anyaguk sokszor úgy hat, mintha népdalból származna.
Borbély Mihály és Lukács Miklós a nép- és világzene, a dzsessz és a kortárs zene területén egyaránt otthonosan mozgó művészek. Borbély Mihály Kettősversenye zenei anyagában a magyar nép- és műzenei hatások mellett perzsa, arab, török, balkáni, valamint cigány hangzás- és ritmusvilág megjelenítésére törekszik. A táncos tételek ritmikai feszességét, olykor groove-os lüktetését bőgő és ütőhangszerek alkotta ritmusszekció segíti, amelynek jelenléte révén a magyar és kelet-európai dzsessz sajátos hangja szólal meg. A darab megírását az NKA alkotói támogatása tette lehetővé.
Kodály Zoltán közkeletűen Páva-variációkként emlegetett műve emblematikus alkotás: dallama a legtisztábban képviseli az ősi magyar parasztdal alaptípusát. A Fölszállott a páva kezdetű népdalra komponált variációsorozatot a szerző legnagyobb remekművének tartják, amelyben páratlan mesterségbeli tudással használja ki a klasszikus-romantikus nagyzenekar lehetőségeit.
Liszt Ferenc II. rapszódiájában eredetileg ugyan az ősi magyar zenét akarta feldolgozni, de a valódi népzenéről - az akkori közfelfogást követve - téves elképzelése volt, s ezért más eredetű anyagot használt. Feldolgozásában a korabeli magyarnak hitt zene modorát követi.

Rendező: MR Zenei Együttesek